Nettek Ana Sayfa

19 Mayıs 2022 Perşembe

Çözümler

G.sHDSL

Bilginin sayısal gösterimi ile birlikte gelişen teknoloji, veri iletişiminde de hızlı ve hemen hemen hatasız aktarım teknolojilerini ortaya çıkarmıştır. Bu teknolojiler kullanılarak, bant genişliğinde ve veri iletiminde kapasite arttırımına gidilmektedir. Hızlı ve güvenli bilgi alışverişinin abonelere; basit, ekonomik ve kısa sürede sağlanması hedeflendiğinde en iyi seçenek olarak DSL (Sayısal Abone Hattı) Teknolojileri ortaya çıkmaktadır. DSL, hat (bakır kablo) boyunca çok sayıda datanın sıkıştırılarak gönderilmesi için bir teknolojidir. xDSL kısaltması, özel bir protokolü belirtmeksizin bütün olarak teknolojiyi tanımlar.

G.SHDSL terimi ITU tarafından geliştirilen uluslararası simetrik DSL teknolojisine karşılık gelir. G.991.2 olarak da bilinir. 128 Kbps, 256 Kbps, 512 Kbps, 1024 Kbps ve 2048 Kbps hızlarında G.SHDSL hizmeti alınabiliyor. Proje başlangıç maliyetleri ve aylık kira bedelleri dikkate alındığında mevcut Frame-Relay alt yapılar için alternatif kabul edilebilir.Asymmetric Digital Subscriber Line (Asimetrik Sayısal Abone hattı) yeni bir geniş band komünikasyon teknolojisinin adıdır. ADSL ile internete ve uzak ağlara, normal telefon hattınızı kullanarak yüksek hızlarda bağlanabilirsiniz.

Aynı hat üzerinde aynı anda telefon/ses ve Data /Internet haberleşmesi sağlamaktadır, 11Mbitlere varan dosya çekme hızına sahiptir.

Normal telefon görüşmelerinizi yaparken yada faks çekerken kullanılan frekans aralığı 0 kHZ ile 4 kHz arasında değişir. ADSL data iletimi için 4 kHz ile 1100 kHz aralığını kullanır. Farklı frekans aralıkları kullanıldığı için internete bağlıyken aynı anda telefon görüşmelerinizi de yapabilirsiniz. Telefon görüşmelerinin ve data iletiminin birbirinden ayrılabilmesi için splitter denen ayırıcıya ihtiyaç vardır. Bu tur aynı hattan birden fazla servisin değişik frekanslarda taşınmasına Broadband çözümler denir.

Bu teknolojilerden yararlanarak, çok noktada hizmet veren kurumların tüm online data iletişimi ve telefon görüşmeleri çok daha ucuza, verimli şekilde yapılabiliyor.

Kullanıcılar bu servisler üzerinden internete erişebilir, şirket LAN'larını birbirine bağlayabilir, video ve ses gibi uygulamaları çalıştırabilirler.

Haberler

G.sHDSL, çok noktada hizmet veren kurumlara, uygun altyapı alternatifleri sunuyor...
Metro Ethernet, yüksek band genişlikli data aktarımı ve internet erişimi için firmaların tercihi oluyor...
GSM Edge/3G router ile, ofislerinizi merkezinize kesintisiz eriştiriyoruz...

Kurumsal
Nettek Servis Yönetimi uygulamasına girmek için tıklayınız...